Co to jest konwent

Kim jesteśmy i co robimy?
Jesteśmy grupą entuzjastów, którzy swoje pomysły realizują z pasją i prawdziwą radością. Naszym głównym celem jest organizowanie imprez edukacyjno-rozrywkowych, które mają zarówno przybliżyć temat kultury i popkultury japońskiej jak i umożliwić pożyteczne i atrakcyjne spędzenie czasu. Konwenty to wydarzenie gromadzące nie tylko ogromną liczbę fanów kultury japońskiej, ale także ludzi zafascynowanych komiksami fantasy, a przede wszystkim mangą oraz anime. Jeśli nie wiesz co to jest konwent, kilka poniższych pytań i odpowiedzi powinno Ci wszystko wyjaśnić.

Co to jest konwent?
Konwenty są, w tym przypadku, spotkaniami miłośników i sympatyków kultury i popkultury japońskiej (istnieją również konwenty miłośników fantastyki i inne zjazdy tematyczne). Spotkania trwają 2 lub 3 dni, odbywają się zazwyczaj w placówkach edukacyjnych, halach wystawowych lub domach kultury. Zjazd ma charakter kulturoznawczy, odbywają się na nim panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty i pokazy poświęcone przeróżnym zagadnieniom bardziej lub mniej związanym z kulturą i popkulturą Japonii. Prowadzący atrakcje to często przedstawiciele centrów kultury japońskiej, klubów jej poświęconych, a także studenci kultur dalekowschodnich i kierunków artystycznych. Konwenty skierowane są głównie do młodych ludzi, uczniów szkół podstawowych, średnich i wyższych, ale często pojawiają się na nich również osoby dorosłe lub rodzice z młodszymi dziećmi.

Czy to bezpieczne?
Oczywiście, że tak! Na konwentach zawsze jest ochrona, odpowiadająca za bezpieczeństwo spotkania. Rygorystycznie przestrzegany jest regulamin konwentu, w którym jasno sformułowano kwestie zakazu posiadania i spożywania alkoholu i środków odurzających, a także posiadania broni. Dodatkowo regulamin szeroko opisuje zasady kulturalnego zachowania oraz bezpieczeństwa podczas spotkania. Fakt, że konwent jest imprezą biletowaną również powoduje, że osoby niezainteresowane kulturą japońską, a chcące się dostać do budynku w celu zakłócania porządku nie przejdą kontroli przy wejściu do placówki. Na terenie festiwalu znajduje się całodobowa pomoc medyczna, tak więc nawet w razie wypadku czy choroby jesteśmy w stanie szybko zareagować i udzielić potrzebnej pomocy. Dodatkowo, w związku z panującą pandemią wdrażamy szereg rozwiązań uniemożliwiających rozprzestrzenianie się koronowirusa - wszystko zgodnie z zarządzeniami GISu.

Czy są limity wiekowe?
Tematyka naszych spotkań pozwala na uczestnictwo w nich wszystkim, niezależnie od wieku. Najmłodsi uczestnicy oczywiście powinni brać udział w spotkaniu pod opieką osób dorosłych (ewentualnie starszego rodzeństwa czy kolegów). Natomiast sposób w jaki zorganizowane jest spotkanie oraz dobór atrakcji powoduje, że nasze konwenty są całkowicie bezpieczne, nawet dla bardzo młodych ludzi.

Czy w konwencie mogą brać udział osoby niepełnosprawne?
Absolutnie tak i zawsze będziemy dokładać wszelkich starań, aby takie osoby miały równe możliwości w korzystaniu z naszych konwentowych atrakcji. Jedynym problemem, na który nie do końca mamy wpływ to odpowiednie dostosowanie wynajętej placówki, natomiast my zawsze myślimy jak rozłożyć sale, aby osoby niepełnosprawne mogły jak najwięcej ze spotkania skorzystać. Budynek Expo Kraków jest bardzo dobrze przystosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Gdzie spać podczas konwentu?
Z powodu pandemii COVID-19 w tym roku nie zapewniamy uczestnikom wspólnych sal do spania. Nocleg należy zorganizować na własną rękę. 

Czy konwent to miejsce dla mnie?
Jeśli oglądasz anime, czytasz mangi, słuchasz japońskiej muzyki, marzysz o podróży do Japonii, chcesz się nauczyć języka japońskiego lub studiować kulturę tego kraju, grasz w japońskie gry na konsolach/komputerze, lubisz japońską kuchnię, interesujesz się kulturą tego kraju, grasz w japońskie gry logiczne lub rozwiązujesz łamigłówki, interesują Cię wschodnie sztuki walki, a nawet fascynują Cię Chiny lub Korea albo po prostu chcesz fajnie i pożytecznie spędzić czas – to na pewno TAK! Wystarczy tylko jedna z tych rzeczy, a na pewno odnajdziesz się na naszym spotkaniu.

Co jeszcze potrzebuję wiedzieć jadąc na konwent?

  1. Jeśli jesteś niepełnoletni, koniecznie zabierz ze sobą podpisaną zgodę rodziców na uczestnictwo w konwencie gdyż musimy mieć pewność, że Twoi rodzice/opiekunowie wiedzą gdzie jesteś.
  2. Zawsze lepiej zarezerwować bilet i dokonać przedpłaty gdyż pozwala to uniknąć kolejek przy kupnie biletu oraz daje wiele innych korzyści, o których mowa w części bilety.
  3. Jeśli cierpisz na jakąś chorobę (nie chodzi tu o nic zakaźnego, bo wtedy powinieneś zostać w domu!) lepiej poinformuj o tym personel medyczny – zawsze będą mogli Ci skuteczniej pomóc w razie problemów zdrowotnych.
  4. Koniecznie zapoznaj się z regulaminem! Wprawdzie, aby kupić bilet musisz zaakceptować regulamin, ale zawsze warto przeczytać, pod czym się podpisujesz :).
  5. Wybierając się na takie spotkanie należy również pamiętać, że konwent to nie tylko organizacja, to w dużej mierze ludzie, którzy pracują jako obsługa, twórcy atrakcji, a także uczestnicy, którzy także dużo wnoszą w spotkanie. Ważne jest aby wszyscy byli dla siebie życzliwi i kulturalni, dbali o porządek i bezpieczeństwo – dzięki temu spotkanie na pewno będzie niezapomnianym przeżyciem.

Ta strona używa cookies celem umożliwienia rejestracji uczestników wydarzenia i obsługi procesów pokrewnych. Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję