Co to jest cosplay?

Słowo „cosplay” oznacza tymczasową transformację osoby, zwanej cosplayerem, w najczęściej fikcyjną postać (chociaż zdarzają się także cosplaye realnych osób żyjących współcześnie lub w przeszłości). Podczas zlotów fanów japońskiej popkultury cosplayerzy wcielają się głównie w postaci z anime, mang, oraz gier konsolowych i komputerowych. W celu uzyskania jak największego podobieństwa do wybranego pierwowzoru mogą zastosować bardzo bogaty wachlarz środków – poczynając od uszycia (lub skompletowania) odpowiedniego stroju, poprzez konstrukcję przypisanych danej postaci rekwizytów (np. broni, biżuterii, skrzydeł), adekwatną charakteryzację (np. makijaż, użycie peruk i soczewek kontaktowych), na imitowaniu mimiki i zachowań postaci kończąc. Konkurs Cosplay, podczas którego uczestnicy rywalizują próbując jak najlepiej wcielić się w wybraną postać, jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych i najbardziej widowiskowych atrakcji na większości konwentów poświęconych japońskiej popkulturze.

Konkursy Cosplay

Na Magnificonie odbędą się następujące konkursy:
– Cosplay Standard, otwarty dla wszystkich uczestników Magnificonu

– eliminacje do konkursu Cosplay World Masters (międzynarodowy!) - konkurs solowy, którego finał planowany jest na 21 maja 2022 podczas Iberanime w Lizbonie.

Występy odbędą się w jednym bloku programowym w sobotni wieczór.

Rejestracja na Konkurs Cosplay została zakończona

Jest możliwość przeniesienia zgłoszeń z 2020 roku na nowy termin.


Nagrody

Eliminacje do Cosplay World Masters - 1200 PLN dla finalisty
Standard Cosplay:
1 miejsce - 800 PLN
2 miejsce - 500 PLN
3 miejsce - 300 PLN
wyróżnienie za występ - 200 PLN

Covid-19 a Cosplay

Z powodu pandemii Covid-19 na tegorocznym Magnificonie obowiązują pewne zasady, które dotyczą także cosplayerów. Mowa o obowiązku zakrywania nosa i ust, oraz zachowania dystansu społecznego. Cosplayerzy, tak jak pozostali uczestnicy, zobowiązani są do noszenia maseczek wewnątrz budynku Expo Kraków. Wyjątkiem są następujące sytuacje:

  • jeśli strój posiada elementy zasłaniające nos i usta (np. maska, hełm z przyłbicą) cosplayer może się w nim swobodnie poruszać po budynku bez dodatkowych barier ochronnych
  • nie ma obowiązku noszenia maseczek ani przyłbic podczas występu na scenie
  • backstage także jest strefą gdzie nie obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust, pod warunkiem zachowania  1.5 m odstępu między osobami nie występującymi razem.
  • maseczki można zdjąć także do zdjęć w fotostudiu, pod warunkiem zachowania dwumetrowej odległości od fotografa i innych osób spoza grupy robiącej sobie w danym momencie zdjęcia

Maseczkę trzeba natomiast nosić podczas oceny stroju.
Prosimy o ograniczenie liczby osób pomagających cosplayerom za kulisami do najwyżej jednej na występ, niezależnie od tego czy jest solowy czy grupowy. W tym roku nie ma możliwości składowania za kulisami bagażu przez cały konwent - po zakończeniu występów należy zabrać swoje rzeczy.

Ta strona używa cookies celem umożliwienia rejestracji uczestników wydarzenia i obsługi procesów pokrewnych. Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję